Tulokset

Muut vuodet täältä

Other years here

 
46. Osmon Superhölkkä 6.10.2019
   

© Osmotex Oy        Sivuston toteutus: MKJ

 

Se on taas juostu ja kivaa oli! Ja keli oli mitä parhain, kuten usein Superhölkässä.

Eri matkoilta ylitti maaliviivan 203 eri kokoista ja vauhtista juoksijaa.

Iso kiitos jokaiselle osallistujalle, huoltajalle, katsojalle ja talkoo väelle!


Jos jaat hölkkäkokemuksiasi kuvin tai sanoin netissä esim. blogissa, ilmoita osoite mika(a)osmotex .com, niin lisäämme linkin tulosten etusivulle.


  1. -Tulokset voi ladata pdf-tiedostona myöhemmin TÄÄLTÄ.

  2. -Tuloksiin liittyvät huomautukset sähköpostilla osoitteeseen

info (a) osmotex .com mahdollisimman pikaisesti!!!

  1. -Katso myös tulosten pääsivun linkit kisakävijöiden sivuille, niitä lisätään jos uusia tulee saataville. Joissakin linkeissä on kuvia, joista saatat löytää itsesi.


Annathan palautetta! Halutessasi voit myös jakaa kokemuksiasi juoksufoorumilla. :)


 
 
 
Osmon Superhölkkä Maraton 2019

OSMON KYMPPI
	M/10KM Miehet 10 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jami Tirkkonen           Rauhalahti Road Runners     35.06,35      0.00,00
  2. Timo Eronen              Joroisten Urheilijat        36.34,07      1.27,72
  3. Juuso Heiskanen          Puijon hiihtoseura          36.49,51      1.43,16
  4. Timo Lehtola             RRR                         37.13,97      2.07,62
  5. Jari Kinnunen            Raippateam                  39.53,75      4.47,40
  6. Juha-Matti Kokkonen      Maaninka                    44.34,48      9.28,13
  7. Ari Rautiainen           Hippoksen Maratonkerho      52.43,25     17.36,90
  8. Timo Oksanen             Hankasalmi                  54.08,58     19.02,23
  9. Karmo Pajo                                           55.36,55     20.30,20
 10. Arttu Vihavainen         Jyväskylä                 1.01.25,46     26.19,11
	N/10KM Naiset 10 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Satu Rautiainen          Äänekosken Urheilijat       39.47,57      0.00,00
  2. Veera Mensonen           Maaningan Mahti             41.55,17      2.07,60
  3. Merja Eronen             Joroisten Urheilijat        42.05,03      2.17,46
  4. Minna Taistra            Suomussalmen Rasti          46.47,64      7.00,07
  5. Anne Lyytinen            JKU                         48.12,60      8.25,03
  6. Hevelyn Hanschmidt                                   55.36,29     15.48,72
  7. Henna Räsänen            Kuopio                      56.21,88     16.34,31
  8. Titta Penttinen                                      56.35,70     16.48,13
  9. Kristiina Halonen        RRR                         57.27,34     17.39,77
 10. Anna-Maija Teppo                                     58.16,64     18.29,07
 11. Marjo Venäläinen         Pieksämäki                1.10.40,56     30.52,99

	N19 N 19 v 10 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Emilia Lehtomäki         Jyväskylä                   49.41,58      0.00,00
  2. Emma Iivanainen          Leppävirran Viri            50.38,87      0.57,29
  3. Eveliina Lindsberg                                   51.34,36      1.52,78
  4. Veera Leinonen           Kajaanin Suunnistajat     1.03.06,02     13.24,44

	M15 M 15 v 10 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Paavo Alanne             Mikkeli                     52.05,37      0.00,00
	N15 N 15 v 10 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Pinja Yläharju           Puumalan Viri               43.25,86      0.00,00
  2. Siiri Leinonen           Kajaanin Kipinä             48.26,31      5.00,45
  3. Saana Kinnunen           Pive                        52.11,64      8.45,78
  4. Isla Kinnunen            Pive                        53.22,28      9.56,42
  5. Elina Leikas             Pieksämäen Veikot           53.22,49      9.56,63
  6. Asta Junttila                                      1.01.21,93     17.56,07
	N/M10 N/M Hölkkä 10 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Ville Pätynen            Korvenkyynel SkiTeam        41.01,56      0.00,00
  2. Vesa Hotokka             Team Jumi Mikkeli           42.36,87      1.35,31
  3. Petri Nykänen            KH Prehab Oy                44.00,55      2.58,99
  4. Tapio Valtonen           Siipo                       45.56,61      4.55,05
  5. Hannes Kääriäinen        Juva                        46.08,07      5.06,51
  6. Keijo Tikkanen           Maaninka                    47.15,83      6.14,27
  7. Aki Kutvonen             Kuvansin Kuohu              47.24,02      6.22,46
  8. Matti Lampinen                                       47.43,08      6.41,52
  9. Mikko Nuija              Espoo                       47.46,56      6.45,00
 10. Matti Sulonen            Mäntsälä                    47.51,51      6.49,95
 11. Marja Tanninen           Raippa Team                 52.09,97     11.08,41
 12. Katariina Turpeinen                                  52.13,69     11.12,13
 13. Taina Kolari             Varkaus                     53.45,26     12.43,70
 14. Hannele Lehtomäki        Jyväskylä                   54.10,03     13.08,47
 15. Jukka Iivanainen         Leppävirran Viri            55.12,73     14.11,17
 16. Päivi Koponen                                        55.56,72     14.55,16
 17. Hanna Huttunen           Savonlinna                  56.02,29     15.00,73
 18. Anu Nokelainen           Muurame                     56.25,98     15.24,42
 19. Kirsi Piiparinen         Joroinen                    57.12,52     16.10,96
 20. Venla Puhakka            Sirkus Soihtu               58.06,89     17.05,33
 21. Pekka Miettinen          Jäppilän Urheilijat         58.16,12     17.14,56
 22. Janne Jäntti             Siilinjärvi                 59.45,09     18.43,53
 23. Kaisa Ulmanen                                      1.01.07,30     20.05,74
 24. Elisa Pohjola                                      1.01.07,58     20.06,02
 25. Tuula Vahtermo           Poleeni                   1.02.23,05     21.21,49
 26. Laura Flöjt-Leinonen     Kajaani                   1.03.06,22     22.04,66
 27. Tita Tajakka-Hotti                                 1.03.13,91     22.12,35
 28. Päivi Majoinen           Poleeni                   1.03.41,79     22.40,23
 29. Emma Maaranen            Pieksän Veikot            1.05.45,84     24.44,28
 30. Eliisa Lipsanen          Pive                      1.06.30,99     25.29,43
 31. Mikko Parkkinen          Pieksämäki                1.08.20,90     27.19,34
 32. Viljami Laitinen          Pieksämäen Veikot        1.09.14,43     28.12,87
 33. Kari Laitinen            Pieksämäki                1.09.17,08     28.15,52
 34. Kaino Kähkönen           Pieksämäki                1.12.53,58     31.52,02
 35. Virpi Lyyra                                        1.15.06,11     34.04,55
 36. Antti Leinonen           MaastoMarsut              1.16.41,88     35.40,32
 37. Tatu Laine               Futureplay                1.20.57,27     39.55,71
 38. Riitta Tarvus            Tahdistin liikkuja        1.48.52,66     67.51,10

		
OSMON PUOLIKAS
	MYL21 Miehet puolimaraton 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Kimmo Randelin            Kuopio                   1.13.55,10      0.00,00
  2. Kari Huhta               Kouvola                   1.29.49,92     15.54,82
  3. Tero Kemppi              Kangasniemen Kalske       1.33.32,70     19.37,60
  4. Miska Männynsalo         Pieksämäen Veikot         1.38.16,31     24.21,21
  5. Jarkko Matilainen        Varkaus                   1.40.45,99     26.50,89
  6. Aapo Tiilikainen                                   1.43.18,05     29.22,95
  7. Ville Mäkipää                                      1.44.22,46     30.27,36
  8. Mikko Ylilauri           Kuopio                    1.47.25,60     33.30,50
  9. Tomi Klinga                                        1.47.57,77     34.02,67
 10. Matti Laukkarinen        Team Koussikka            1.52.50,81     38.55,71
 11. Jani Huotari             Team Huotari              2.04.36,54     50.41,44

	M40/21 Miehet 40 puolimaraton 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Harri Lamminsivu         Vaajakosken Kuohu         1.25.48,35      0.00,00
  2. Vilho Lehtoaho           Arkkitehtuuritoimisto Leh 1.28.56,22      3.07,87
  3. Pasi Putkonen            Mikkeli                   1.30.53,33      5.04,98
  4. Jaakko Koponen           RT20 Kuopio               1.40.19,54     14.31,19
  5. Sturla Halldorsson       KPK24/7                   2.39.42,79     73.54,44
	M50/21 Miehet 50 puolimaraton 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jari Hakola              Kyyjärven Kyky            1.21.25,57      0.00,00
  2. Timo Kokkonen            Rauhalahti Road Runners   1.24.11,59      2.46,02
  3. Matti Lehtonen           Vaajakosken Kuohu         1.25.03,61      3.38,04
  4. Veza Lehtoaho            Pieksämäki                1.33.19,36     11.53,79
  5. Tarmo Hyttinen           Koiviston Kipinä          1.34.15,01     12.49,44
  6. Ismo Kotijärvi           lepu                      1.34.47,08     13.21,51
  7. Pekka Heiskanen          Kuopio                    2.06.47,04     45.21,47
  8. Tuomo Lappalainen        Team Tuplapukki           2.09.36,30     48.10,73

	M60/21 Miehet 60 puolimaraton 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Hannu Kuosmanen          Mäntyharjun Veto          1.35.25,21      0.00,00
  2. Aimo Mäkinen             Vaajakosken Kuohu         1.37.49,45      2.24,24
  3. Markku Lappi             Rantasalmen Urheilijat    1.42.21,68      6.56,47
  4. Juhani Kärkkäinen        Polvijärven Vauhti        1.44.12,65      8.47,44
  5. Veikko Myyryläinen       Raippa team               1.45.58,48     10.33,27
  6. Markku Pelkonen          Kannonkoski               1.50.14,50     14.49,29
  7. Harri Koponen            Kuvansin Kuohu            1.55.09,51     19.44,30
  8. Pentti Hiironen          Jyväskylän ravipalvelu    2.44.58,00     69.32,79

	M70/21 Miehet 70 puolimaraton 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Seppo Väisänen           Pieksämäen Veikot         1.52.10,55      0.00,00
  2. Martti Kähkönen          RRR                       2.03.47,62     11.37,07
  3. Veijo Rönkkö             MänVe                     2.04.43,28     12.32,73
  4. Lasse Tolonen            Myrskylän Myrsky          2.07.44,87     15.34,32

 Keskeyttäneitä   1
  - 122.            Seppo Laukkanen          Pielaveden Sampo
	NYL/21 Naiset puolimaraton 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Salla Riikonen           Leppävirran Viri          1.36.50,45      0.00,00
  2. Saara Hallenberg                                   1.54.24,85     17.34,40
  3. Tiina Kerminen           Poleeni                   2.01.05,44     24.14,99
  4. Mia Huotari              Team Huotari              2.04.36,26     27.45,81
  5. Kaisa Kantele                                      2.25.01,63     48.11,18
  6. Elise Ignatius           Kangasniemi               2.31.55,20     55.04,75

	N40/21 Naiset 40 puolimaraton 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Katja Tikkanen           Kuivasjärven Aura         1.31.04,78      0.00,00
  2. Niina Akgün              Vaajakosken Kuohu         1.38.31,05      7.26,27
  3. Kukka Pakarinen                                    1.44.03,80     12.59,02
  4. Niina Valtonen           Siilinjärvi               1.44.37,64     13.32,86
  5. Marjut Haapasaari        Jyväskylä Trail Runners   1.45.44,77     14.39,99
  6. Marjo Laiho              Varkaus                   1.46.00,55     14.55,77
  7. Marja Pursiainen         Stamina Triathlon Club ry 1.46.50,37     15.45,59
  8. Satu Immonen             Lepu                      1.46.59,24     15.54,46
  9. Paula Pesonen             Raippa Team Mikkeli      1.58.22,44     27.17,66
 10. Kati Kettumäki           Lahti                     2.05.56,48     34.51,70
 11. Päivi Rönkkö             MänVe                     2.07.48,20     36.43,42
 12. Hanna-Reetta Viirret-Ruoh                          2.13.57,96     42.53,18
 13. Vilma Vesterinen                                   2.15.51,37     44.46,59
 14. Pia Hosio                                          2.18.46,92     47.42,14
	N50/21 Naiset 50 puolimaraton 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Liisa Kemppainen         Kuivasjärven Aura         1.46.14,31      0.00,00
	N60/21 Naiset 60 puolimaraton 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Eija Salmistola          Kannonkoski               1.50.49,80      0.00,00
  2. Elina Mykkänen           Rauhalahti Road Runners   1.57.15,81      6.26,01
  3. Maire Rönkkö             RRR                       1.59.47,18      8.57,38

	N/M21 N/M Hölkkä 21 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Juuso Kuittinen          Kouvola                   1.51.36,18      0.00,00
  2. Tuomas Eloranta          Team Koussikka            1.52.46,41      1.10,23
  3. Timo Räsänen             Varkaus                   1.55.43,68      4.07,50
  4. Jenni Koponen                                      1.58.48,99      7.12,81
  5. Paavo Holopainen         Pieksämäen Tsemppi        2.06.42,08     15.05,90
  6. Susanna Rissanen                                   2.08.10,06     16.33,88
  7. Maria Hänninen           Sirkus Soihtu             2.14.55,74     23.19,56
  8. Irja Kammonen            Rantasalmi                2.19.47,48     28.11,30
  9. Ahti Siponen             Kiuruvesi                 2.22.28,28     30.52,10
 10. Marko Lyyra              Pieksämäen seudun reservi 2.23.46,08     32.09,90
 11. Minna Iivanainen         Leppävirran Viri          2.24.04,53     32.28,35
 12. Marja Orbinski           Pieksämäki                2.45.27,55     53.51,37
 13. Johanna Tiitinen         Pieksämäki                2.45.28,01     53.51,83


OSMON MARATON	
	MYL42 Miehet 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Timo Vuolle              Seijan Perikunta          2.52.34,55      0.00,00
  2. Jukka Vehviläinen        Kuopio                    3.20.35,10     28.00,55
  3. Olli Hönö                                          3.44.37,02     52.02,47
	M40/42 Miehet 40 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Timo Kanninen            KuTu triathlon            3.10.18,64      0.00,00
  2. Antti Jääskeläinen       Pieksämäki                3.28.50,54     18.31,90
	M45/42 Miehet 45 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Petri Hyttinen           Rauhalahti Road Runners   3.10.03,95      0.00,00
  2. Timo Alanne              Mikkeli                   3.29.36,28     19.32,33
  3. Antti Väisänen           Sotkamo                   3.47.12,87     37.08,92
	M50/42 Miehet 50 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Pekka Rönkkö             Vieremän Koitto           3.42.32,37      0.00,00
  2. Kai Törmikoski           Piruvuoren Ponnistus      4.43.12,15     60.39,78

 Keskeyttäneitä   2
  - 165.            Arto Heimonen            Huru-ukot Mikkeli
  - 287.            Mikko Kaidesoja          Jyväskylä
	M55/42 Miehet 55 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Vesa Salakka             Lehtorinteen Lenkki       3.23.57,49      0.00,00
  2. Seppo Veid               Vaajakosken Kuohu         3.48.46,74     24.49,25
  3. Eino Tetri               100mc                     3.50.56,95     26.59,46
	M60/42 Miehet 60 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Olavi Kuja-Lipasti       Häijyt                    3.31.14,05      0.00,00
  2. Timo Pekkala             Team Sportia Sähköpari    3.32.26,73      1.12,68
  3. Osmo Liimatainen         Jyväskylä                 3.43.26,04     12.11,99
  4. Jouko Laatikainen        Häjyt                     3.51.13,97     19.59,92
  5. Eero Keskinen            Vaajakosken Kuohu         4.13.33,62     42.19,57
  6. Olavi Vähämäki           Laihia                    4.35.52,70     64.38,65
  7. Alpo Vornanen            Kiuruveden Urheilijat     5.04.37,66     93.23,61

 Keskeyttäneitä   1
  - 174.            Mauno Vehviläinen        Vaajakosken Kuohu
	M65/42 Miehet 65 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Pauli Pehkonen           Sweco Rakennetekniikka    3.42.21,46      0.00,00
  2. Antti Räisänen           Häjyt, 100mc.fi           3.53.36,07     11.14,61
  3. Matti Isopoussu          Karstulan Kiva            3.57.49,60     15.28,14
  4. Paavo Pajunen            Mikkeli                   4.11.57,17     29.35,71
  5. Väinö Lappalainen        Iisalmen Visa             5.04.37,05     82.15,59
	M70/42 Miehet 70 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Heikki Koskinen          Lappeenranta              4.40.50,73      0.00,00
  2. Tenho Isola              Rauhalahti Road Runners   4.44.45,45      3.54,72
  3. Kalervo Saastamoinen     Mikkelin Kilpaveikot      5.42.51,32     62.00,59
	NYL/42 Naiset 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Assi Teittinen                                     3.30.39,35      0.00,00
  2. Kirsi Vehviläinen        Kuopio                    3.41.07,43     10.28,08
  3. Maarja Mägi              Team untamon urheilu      3.43.12,44     12.33,09
	N40/42 Naiset 40 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Susanne Roos             Raippa Team               3.41.15,32      0.00,00
  2. Elke Nykänen             KPK 24/7                  4.08.21,96     27.06,64
  3. Jaana Tenkanen                                     4.16.23,82     35.08,50
  4. Virve Sipola             KPK24/7                   4.42.12,55     60.57,23
  5. Minna Matikainen         Imatea                    4.50.54,51     69.39,19
	N50/42 Naiset 50 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Tuula Martiskainen       Ultra Sisu                3.59.55,62      0.00,00
  2. Niina Savolainen         RRR                       4.10.58,84     11.03,22

 Keskeyttäneitä   1
  - 188.            Greta Malkki             Joroisten Sporttiklubi
	N60/42 Naiset 60 vuotta 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Seija Järvisalo          Pieksämäki                4.41.59,59      0.00,00
	N/M42 N/M hölkkä 42 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Mika Siitari             Mikkeli                   3.51.33,81      0.00,00
  2. Kirsi Koskelo            Kalakukkospurtti          4.54.40,19     63.06,38


MINIHÖLKKÄ
	T7V Tytöt 7 vuotta 1 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Netta Turunen            Joroisten Urheilijat         5.48,83      0.00,00
	P7V Pojat 7 vuotta 1 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jouni Leikas             Pieksämäen Veikot            5.51,92      0.00,00
  2. Paulus Kinnunen          Pive                         6.03,76      0.11,84
  3. Julius Jalava            Siilinjärven Ponnistus       6.11,89      0.19,97
  4. Daniel Turunen           Joroisten Urheilijat         7.12,28      1.20,36

	T9V Tytöt 9 vuotta 1 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Janna Turunen            Joroisten Urheilijat         4.43,83      0.00,00
  2. Anni Kalilainen          Pive                         5.27,77      0.43,94
  3. Tinja Jalava             Siilinjärven Ponnistus       5.29,54      0.45,71
  4. Emilia Jukarainen        Pive                         8.07,27      3.23,44

	P9V Pojat 9 vuotta 1 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Sampo Heinonen           Pieksämäen Veikot            5.18,09      0.00,00
  2. Aapo Sulonen             Mäntsälän Urheilijat         6.00,13      0.42,04

	T11V Tytöt 11 vuotta 2 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Elina Naumanen           Joroisten Urheilijat         9.42,58      0.00,00
  2. Tilda Mustalampi         x                           10.55,72      1.13,14

	P11V Pojat 11 vuotta 2 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jalo Makkonen            Kuopio                       9.35,25      0.00,00
  2. Erik Naumanen            Joroisten Urheilijat         9.47,92      0.12,67
  3. Jussi Kalilainen         Pive                         9.58,67      0.23,42
  4. Viljo Pätynen            Tatu FC                     12.24,31      2.49,06
  5. Nuutti Makkonen          Kuopio                      13.42,82      4.07,57

	T13V Tytöt 13 vuotta 3 km J 
Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Hanna Naumanen           Joroisten Urheilijat        16.51,50      0.00,00

.