Tulokset

Muut vuodet täältä

Other years here

 
45. Osmon Superhölkkä 7.10.2018
   

© Osmotex Oy        Sivuston toteutus: MKJ

 

Taas oli tilattu mahtava ja täysin tyyni syksysää Superhölkälle. Niinpä juosta kelpasi ja matkansa suorittaneille jäi hyvä mieli.

Jos jaat hölkkäkokemuksiasi kuvin tai sanoin netissä esim. blogissa, ilmoita osoite sivuillesi (mika (a) osmotex. com), niin lisäämme linkin tulosten etusivulle.


  1. -Tulokset voi ladata pdf-tiedostona TÄÄLTÄ.

  2. -Tuloksiin liittyvät huomautukset sähköpostilla osoitteeseen info (a) osmotex .com

  3. -Katso myös tulosten pääsivun linkit kisakävijöiden sivuille, niitä lisätään kun uusia tulee saataville. Joissakin linkeissä on kuvia, joista saatat löytää itsesi.


Muista antaa palautetta! Halutessasi voit myös jakaa kokemuksiasi foorumilla. :)


 
 
 

Osmon Superhölkkä Maraton 2018


OSMON KYMPPI

M/10KM Miehet 10 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Samu Mikkonen            Joensuun Kataja              32.52,4

  2. Wilho Hautala            Lahden Ahkera                33.41,0       0.48,6

  3. Janne Jokinen            Vaajakosken Kuohu            35.01,0       2.08,6

  4. Harri Parkkonen          RRR                          35.45,2       2.52,8

  5. Timo Eronen              Joroisten Urheilijat         37.57,5       5.05,1

  6. Tero Venäläinen          Toivala                      38.14,9       5.22,5

  7. Veli-Pekka Kokkonen      RRR                          38.23,2       5.30,8

  8. Samu Nerg                JKU                          40.41,2       7.48,8

  9. Jussi Mynttinen          Runners                      40.54,8       8.02,4

10. Ville Mäkäräinen         Kuopio                       41.10,3       8.17,9

11. Antero Putkonen          Kuopio                       41.11,0       8.18,6

12. Risto Taskinen           Rauhanlahti Road Runners     43.13,1      10.20,7

13. Hannu Kokki              Ice Power Suomi              43.57,2      11.04,8

14. Ari Putkonen             Jäppilän Urheilijat          47.06,5      14.14,1

15. Kaino Kähkönen           Pieksämäki                 1.11.54,0      39.01,6


N/10KM Naiset 10 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Suvi Miettinen           Helsingin Kisa-Veikot        38.26,9

  2. Veera Mensonen           Maaningan Mahti              39.11,6       0.44,7

  3. Satu Rautiainen          Äänekosken Urheilijat        40.01,7       1.34,8

  4. Venla Mäkäräinen         Kuopion Reipas               42.49,2       4.22,3

  5. Heli Hyttinen            Sumiaisten Kunto ry          46.32,9       8.06,0

  6. Suvi Puttonen            JKU                          46.33,5       8.06,6

  7. Huahua Kuosmanen-Qiu     Joroisten Sporttiklubi       47.04,7       8.37,8

  8. Sanna Sonninen           Kuopio                       50.52,4      12.25,5

  9. Paula Mäkinen            JKU                          52.04,8      13.37,9

10. Hanna Putkonen           Kuopio                       54.04,3      15.37,4

11. Miia Salinto             Joroisten sporttiklubi       55.32,9      17.06,0

12. Kristiina Halonen        RRR                          57.48,7      19.21,8

13. Henna Titoff             Kuopio                       58.26,1      19.59,2

14. Jenni Junttila           CrossFit Pieksämäki          58.59,5      20.32,6

15. Jaana Holmström          RRR                        1.20.07,5      41.40,6

Poisjääneet   1

  -  32.            Riikka Burke             Rauhalahti Road Runners



N/M10 N ja M Hölkkä 10 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Ville Pätynen            Korven Kyynel SkiTeam        41.48,8

  2. Mika Siitari             Mikkeli                      42.47,8       0.59,0

  3. Hannes Kääriäinen        Juva                         45.55,8       4.07,0

  4. Tapio Valtonen           Siipo                        47.31,6       5.42,8

  5. Jukka Kuosmanen          Lumi Dental                  49.33,9       7.45,1

  6. Kari Pätynen             Pieksämäki                   49.45,0       7.56,2

  7. Niko Hirvonen            Rymättylän Rykivät           51.23,2       9.34,4

  8. Kari Väisänen            Vru                          53.55,7      12.06,9

  9. Merja Kokki              Ice Power Chicks             56.36,7      14.47,9

10. Tauno Tolmunen           Mäntylahden Veto             57.03,8      15.15,0

11. Sirpa Laitinen           Ii                           58.11,8      16.23,0

12. Antti Leinonen           MaastoMarsut               1.00.05,8      18.17,0

13. Janne Kuisma             Poleeni                    1.00.24,1      18.35,3

14. Ahti Siponen                                        1.01.04,5      19.15,7

15. Samu Niskanen            Kuopio                     1.01.14,7      19.25,9

16. Heidi Kauhanen           Varkaus                    1.02.03,6      20.14,8

17. Veera Leinonen           Kajaanin Suunnistajat      1.07.33,1      25.44,3

18. Laura Flöjt-Leinonen     Kajaanin Suunnistajat      1.07.33,4      25.44,6

19. Paula Heimonen           Pieksämäki                 1.10.48,4      28.59,6

20. Virpi Lyyra                                         1.10.48,7      28.59,9

21. Asko Heimonen            Pieksämäki                 1.10.50,7      29.01,9

22. Sisko Nykänen                                       1.11.11,4      29.22,6

23. Eija Halonen                                        1.11.19,7      29.30,9

24. Merja Korhonen           RRR                        1.20.08,1      38.19,3

25. Piia Säpyskä-Hietala     Poleeni                    1.23.42,3      41.53,5

Poisjääneet   2

  -  49.            Tuula Vahtermo           Poleeni

  -  57.            Kalle Matikainen         Jyväskylä


N19/10 Naiset 19v 10 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Aada Miskala             Mikkelin Kilpa-Veikot        41.49,9

  2. Senni Virransola         Rauhanlahti Road Ranners     43.11,0       1.21,1

  3. Hanna-Sofia Karhula                                   46.14,5       4.24,6

  4. Emilia Silkkola          Rautalammin Urheilijat       49.15,2       7.25,3

  5. Julia Putkonen           Jäppilän urheilijat          53.47,3      11.57,4

  6. Emma Maaranen            PiVe                       1.02.16,1      20.26,2

  7. Eliisa Lipsanen          Pive                       1.06.57,5      25.07,6


M19/10 M 19 v 10 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Walte Hautala            Lahden Ahkera                34.52,0

  2. Leevi Kallio             Lahden Ahkera                36.20,2       1.28,2

  3. Wäinö Hautala                                         36.54,0       2.02,0

  4. Juho Putkonen            Jäppilän urheilijat          41.04,1       6.12,1

  5. Olli Litmanen            Vilhulan Vire                41.51,5       6.59,5

  6. Lauri Nyrhinen                                        50.09,5      15.17,5


M15/10 M 15 v 10 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Miska Männynsalo         Pieksämäen Veikot            46.21,1

  2. Paavo Alanne             Mikkeli                      53.34,5       7.13,4


N15/10 Naiset 15v 10 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Asta Junttila            Pieksämäki                   58.59,7

  2. Saana Kinnunen           Pieksänmäen Veikot         1.00.17,4       1.17,7



OSMON PUOLIKAS

MYL21 Miehet 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Antti Nisonen            Mikkelin Kilpa-Veikot      1.18.11,6

  2. Antti Kaasalainen                                   1.20.16,9       2.05,3

  3. Kuisma Björn                                        1.26.29,5       8.17,9

  4. Kari Anttonen            Empatiaveljet ry           1.38.43,3      20.31,7

  5. Sami Paappanen                                      1.39.56,8      21.45,2

  6. Anssi Saarelainen        HitMix Kuopio              1.45.34,6      27.23,0

  7. Jyri Junnilainen         Pieksämäki                 1.49.08,1      30.56,5

  8. Tomi Vepsäläinen                                    2.01.28,9      43.17,3

  9. Paavo Holopainen                                    2.03.57,0      45.45,4


M40/21 Miehet 40v 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Timo Kokkonen            Rauhalahti Road Runners    1.21.25,5

  2. Maqsood Ali                                         1.23.40,9       2.15,4

  3. Sami Kokonen             Lapilahden Veto            1.32.38,2      11.12,7

  4. Timo Alanne              Mikkeli                    1.34.21,6      12.56,1

  5. Tomi Lipponen            Rauhalahti Road Runners    1.43.37,3      22.11,8

  6. Mika-Petri Harju                                    2.06.44,1      45.18,6

  7. Niko Solehmainen         Hydromen                   2.08.24,5      46.59,0


M50/21 Miehet 50v 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Matti Lehtonen           Vaajakosken Kuohu          1.21.46,6

  2. Tarmo Hyttinen           Koiviston Kipinä           1.29.16,4       7.29,8

  3. Seppo Puttonen           Vaajakosken Kuohu          1.29.57,2       8.10,6

  4. Vesa Hotokka             Team Jumi Mikkeli          1.34.53,1      13.06,5

  5. Pertti Ruokola           Suonenjoki                 1.35.06,6      13.20,0

  6. Veza Lehtoaho            Pieksämäki                 1.36.43,1      14.56,5

  7. Marko Suhonen            Tmi Korven Voima           1.39.26,9      17.40,3

  8. Eero Karhula             Mikkelin Kilpa-Veikot      1.40.49,0      19.02,4

  9. Vesa Väisänen            Kuopio                     1.46.40,8      24.54,2

10. Eero Rytkönen            Vieremän Koitto            1.47.52,0      26.05,4

11. Veikko Myyryläinen       Huru-Ukot Mikkeli          1.48.26,9      26.40,3

12. Juha Hyttinen            Outokumpu                  2.07.09,2      45.22,6

13. Pekka Heiskanen                                     2.07.38,9      45.52,3


M60/21 Miehet 60v 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Markku Haaranen          Jyväskylä                  1.33.07,0

  2. Markku Hiltunen          Terässiilit                1.37.31,6       4.24,6

  3. Hannu-Pekka Kauppinen    Mäntylahden Veto           1.38.56,1       5.49,1

  4. Hannu Makkonen           Boliden FinnEx             1.40.49,0       7.42,0

  5. Harri Koponen            Kuvansin Kuohu             1.47.10,7      14.03,7

  6. Timo Räsänen             Varkaus                    1.52.56,3      19.49,3

Poisjääneet   1

  -  97.            Harri Koponen            Kuvansin kuohu


M70/21 Miehet 70v 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Pertti Issakainen        Haukivuori                 2.01.11,7

  2. Lasse Tolonen            Myrskylän myrsky           2.05.16,6       4.04,9


NYL/21 Naiset 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jenni Koho               Vieremän Koitto            1.30.24,6

  2. Jonna Tiusanen           Mikkeli                    1.33.01,7       2.37,1

  3. Outi Poikonen            Kuopio                     1.35.27,1       5.02,5

  4. Riina Malinen            Outokumpu                  1.49.18,9      18.54,3

  5. Marja Pursiainen         Stamina Triathlon Club     1.49.21,5      18.56,9

  6. Mirva Tilles             Kuopio                     2.04.24,0      33.59,4

  7. Kirsi Soininen           Kuopio                     2.06.07,8      35.43,2

  8. Mervi Laitinen           Kuopio                     2.09.05,9      38.41,3

  9. Katariina Kauppinen                                 2.17.24,4      46.59,8

10. Elina Hänninen                                      2.31.29,7      61.05,1

Poisjääneet   1

  - 106.            Minna Leppinen           Suonenjoki


N40/21 Naiset 40v 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Netta Mikkonen           Kuopio                     1.43.45,3

  2. Heidi Huusko                                        1.45.18,0       1.32,7

  3. Paula Pesonen            MiKv                       1.52.23,2       8.37,9

  4. Katja Lahtinen                                      2.03.10,2      19.24,9

  5. Satu Valassaari          Savitaipale                2.06.04,7      22.19,4

  6. Kaisa Alanne             Mikkeli                    2.12.09,8      28.24,5

  7. Päivi Kauhanen                                      2.35.30,8      51.45,5

  8. Inkku Hautala                                       2.35.31,1      51.45,8

Poisjääneet   1

  - 112.            Kukka Pakarinen          Tuusniemi


N50/21 Naiset 50v 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Tuula Martiskainen       Ulta Sisu                  1.51.06,9

  2. Eija Lappalainen                                    1.55.13,8       4.06,9

  3. Tarja Lyytinen           Jyväskylän Kenttäurheilija 1.56.43,2       5.36,3

  4. Päivi Koponen                                       2.06.06,6      14.59,7

  5. Päivi Hiltunen           Siilinjärvi                2.16.00,8      24.53,9

  6. Päivi Heiskanen                                     2.17.43,2      26.36,3


N60/21 Naiset 60v 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Riitta Hämäläinen        Vaajakosken Kuohu          1.51.19,6

  2. Elina Mykkänen           Rauhalahti Road Runners    1.57.08,1       5.48,5

  3. Seija Järvisalo                                     2.00.28,1       9.08,5

  4. Marjatta Räsänen         Rauhalahti Road Runners    2.01.53,2      10.33,6

  5. Maritta Immonen          Karhulan Katajaiset        2.04.28,9      13.09,3


N/M21 N ja M Holkkä 21 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Petri Nykänen            Kojamoveljet  PMK          1.41.22,1

  2. Kai Kärkkäinen           Leppävirran kunta          1.43.34,8       2.12,7

  3. Matti Laukkarinen        Team Koussikka             1.53.56,3      12.34,2

  4. Tuomas Eloranta                                     1.53.56,7      12.34,6

  5. Jani Harinen             Varkaus                    1.55.14,1      13.52,0

  6. Hannu Lappi              Poleeni                    1.55.42,2      14.20,1

  7. Tiina Kerminen           Poleeni                    1.55.42,9      14.20,8

  8. Aimo Nykänen             PVUS                       1.56.01,9      14.39,8

  9. Marjo Turunen            Joroisten urheilijat       2.02.40,5      21.18,4

10. Mika Norrman             Leppävirta                 2.03.04,7      21.42,6

11. Eetu Neuvonen            Tunkkirunit                2.04.10,0      22.47,9

12. Mika Nykänen             Franke Medical OY          2.04.18,1      22.56,0

13. Marko Lyyra                                         2.10.21,5      28.59,4

14. Marja Orbinski           Savon Pallo                2.28.29,0      47.06,9

15. Vilma Moilanen           Kuopio                     2.44.07,0      62.44,9

16. Simo Savolainen          Kuopion Konservatorio      2.51.45,3      70.23,2



OSMON MARATON

MYL42 Miehet 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Tommi Myyryläinen        Savonlinna                 3.02.03,3

  2. Timo Vuolle              Kuopio                     3.08.04,2       6.00,9

  3. Erkki Hiironen           Jyväskylän Ravipalvelu     5.22.36,0     140.32,7


M40/42 Miehet 40 vuotta 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jussi Pietikäinen        Kuopio                     3.13.44,7

  2. Jari Kaukua                                         3.32.42,2      18.57,5

  3. Jyri Vahvanen            Oppimis- ja ohjauskeskus V 3.47.58,3      34.13,6


M50/42 Miehet 50 vuotta 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Lauri Friari             Huru-Ukot Mikkeli          2.55.33,4

  2. Juha Tuononen            RRR                        3.16.27,4      20.54,0

  3. Pekka Rönkkö             Viermän Koitto             3.29.54,4      34.21,0

Poisjääneet   1

  - 147.            Petri Palve              LT


M55/42 Miehet 55 vuotta 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Kari Lehtonen            Huru-Ukot Mikkeli          2.58.20,6

  2. Petteri Lilja            JKU                        3.40.32,1      42.11,5

  3. Hannu Keinänen           RRR                        3.45.46,9      47.26,3

  4. Kari Lievonen            MänVeto                    3.57.02,1      58.41,5

  5. Jouni Karjalainen        Nurmes                     4.07.00,2      68.39,6

  6. Martti Keinänen          Kuopio                     4.56.22,4     118.01,8


M60/42 Miehet 60 vuotta 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Timo Pekkala             Team Sportia Sähköpari     3.31.18,9

  2. Niilo Kemppi             Hartolan Voima             3.50.03,1      18.44,2

  3. Mauno Vehviläinen        VaajakoskenKuohu           3.55.37,6      24.18,7

  4. Veijo Karhunen           Terässilit                 4.01.16,4      29.57,5

  5. Heikki Kivelä            KÄLVIÄN TARMO / 100MC FI   4.19.28,8      48.09,9

  6. Olavi Vähämäki           Laihia                     4.22.14,9      50.56,0


M65/42 Miehet 65 vuotta 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Pauli Pehkonen           Sweco Rakennetekniikka     3.45.38,2

  2. Antti Räisänen           Espoo/Häjyt                3.54.23,8       8.45,6

  3. Paavo Pajunen            Mikkeli                    4.13.30,1      27.51,9

  4. Heikki Koskinen          LUM                        4.29.13,0      43.34,8

  5. Hannes Honkonen          Lahti                      5.07.56,3      82.18,1


M70/42 Miehet 70 vuotta 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Tenho Isola              Rauhalahti Road Runners    4.31.52,0


NYL/42 Naiset 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Ida Laitinen             Virtasalmen Urheilijat     3.17.48,8

  2. Anna Kuikka              Team Kuikka Kuopio         3.24.17,5       6.28,7

  3. Satu Lasarov             TaRe-Team                  4.15.52,9      58.04,1

  4. Kirsi Vartiainen                                    4.25.55,2      68.06,4

Keskeyttäneet   1

  - 164.            Päivi Laiho              Leppävirta


N40/42 Naiset 40 vuotta 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Maritta Harju            JKU                        3.34.13,0

  2. Marjo Laiho              Varkaus                    4.00.37,7      26.24,7

  3. Elke Nykänen             KPK 24/7 Varkaus           4.22.14,4      48.01,4


N60/42 Naiset 60 vuotta 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Niina Kemppi             Hartolan Voima             3.50.03,6

  2. Hannu Kosonen            Kerimäin Kuntoilijat       4.46.29,2      56.25,6

  3. Riitta Tarvus            Pieksän Latu ry            8.56.55,1     306.51,5


N/M42 N ja M hölkkä 42 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Samu Tuomaala            Keuruu                     3.53.04,4

  2. Arto Kurittu             Mikkeli                    5.12.25,6      79.21,2

Keskeyttäneet   1

  - 172.            Leevi Annala

Poisjääneet   1

  - 169.             Kati Parkkonen




LASTEN MINIHÖLKKÄ

T9/1 Tytöt 9v 1 km 1 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Janna Turunen            Joroisten Urheilijat          4.57,8

  2. Anni Kalilainen          Pieksämäin Veikot             5.42,8       0.45,0

  3. Julia Kuosmanen          Varkauden Kenttä-Veikot       8.00,8       3.03,0


P9/1 Pojat 9 v 1 km 1 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Jussi Kalilainen         Pieksämäin Veikot             5.02,5

  2. Viljami Laitinen         Pieksämäen Veikkot            5.34,3       0.31,8

  3. Nuutti Makkonen          Kups                          5.55,9       0.53,4

  4. Viljo Pätynen            JKU                           6.43,0       1.40,5

  5. Paulus Kinnunen          Pieksämäen Veikkot            7.16,8       2.14,3


T11/2 Tytöt 11v 2 km 2 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Elina Leikas             Pieksämäen Veikot            11.53,1


P11/2 Pojat 11v 2 km 2 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Veikko Ylönen            Vilhulan Vire                 9.27,3

  2. Jalo Makkonen            Kups                          9.35,0       0.07,7


T13/3 Tytöt 13 v 3 km 3 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Siiri Leinonen           MaastoMarsut                 16.46,5

  2. Isla Kinnunen            Pieksämäen Veikkot           19.41,6       2.55,1


P13/3 Pojat 13 v 3 km 3 km

Sija Nimi                     Seura                      Loppuaika          Ero

  1. Leevi Pätynen            JJK                          16.40,9