Tulokset

Muut vuodet täältä

Other years here

 
44. Osmon Superhölkkä 1.10.2017
   

© Osmotex Oy        Sivuston toteutus: MKJ

 

Superhölkkä saatiin taas juostua hyvillä mielin ja eri matkoilta saapui maaliin 193 isompaa tai pienempää juoksijaa. Puolimaratonilla syntyi Suomen ennätys, kun Oulun NMKY:n Jukka Kauppila juoksi matkan aikaan 1.19.17,6!


KIITOS jälleen kaikille osallistuneille ja talkoolaisille!


  1. -Tulokset voi ladata pdf-tiedostona TÄÄLTÄ.

  2. -Tuloksiin liittyvät huomautukset sähköpostilla osoitteeseen info (a) osmotex .com

  3. -Katso myös tulosten pääsivun linkit kisakävijöiden sivuille, niitä lisätään kun uusia tulee saataville. Joissakin linkeissä on kuvia, joista saatat löytää itsesi.


Anna palautetta lomakkeella tai kommentoi foorumilla.


  
 

    SijaNimi                            Seura/Yritys                                    Aika

Ero


MARATON (42,2 km)

MARATON M

  1. Olli Jäntti              Triathlon team             2.54.27,1

  2. Miikka Oravainen                                    2.58.04,0       3.36,9

  3. Timo Vuolle                                         3.07.08,2      12.41,1

  4. Marko Lasarov            JELD-WEN Suomi Oy          3.40.34,1      46.07,0

  5. Timo Eskelinen           Mikkeli                    3.57.08,2      62.41,1

Poisjääneet   3

  -   4.            Pasi Eerikäinen          BS-PU Triathlon

  -   7.            Seppo Veid

  -   8.            Petri Hyttinen

MARATON M40

  1.  Heikki Turunen            Leppävirran Viri         3.22.43,4

MARATON M45

  1. Janne Mattila            Rauhalahti Road Runners    3.45.41,2

Poisjääneet   2

  -  30.            Petri Hyttinen           Rauhalahti Road Runners

  -  31.            Mikko Iivanainen

MARATON M50

  1.  Pekka Rönkkö             Vieremän Koitto           3.33.31,8

  2.  Tatu Ruoho               Varkaus                   4.22.22,0      48.50,2

MARATON M55

  1. Kai Kräkin               Varkaus                    3.44.07,8

  2. Seppo Veid               Vaajakosken kuohu          3.49.30,4       5.22,6

  3. Hannu Keinänen           Rauhalahti RoadRunners     3.57.34,9      13.27,1

MARATON M60

  1. Mauno Vehviläinen        Vaajakoskenkuohu           3.49.30,1

  2. Jorma Kurittu            100mc.fi                   4.38.50,8      49.20,7

MARATON M65

  1.  Paavo Pajunen            Mikkeli                   4.18.46,1

  2. Heikki Koskinen          Lappeenranta               4.25.59,1       7.13,0

MARATON M70

  1. Tenho Isola              Rauhalahti Road Runners    4.16.20,4

  2. Hannu Kosonen            Kerimäen Kuntoilijat       4.18.09,9       1.49,5

  3. Vesa Haarala             Liperin Taimi              4.59.50,7      43.30,3

MARATON N

  1. Tanja Laine              KuTU Triathlon             3.20.33,7

  2. Ida Laitinen             Virtasalmen Urheilijat     3.30.51,8      10.18,1

  3. Milka Rajala             Millen-Seura               3.48.41,0      28.07,3

  4. Pauliina Kaasinen                                   3.51.22,9      30.49,2

  5. Marjo Laiho                                         4.11.36,3      51.02,6

  6. Päivi Laiho                                         4.19.52,1      59.18,4

  7. Riikka Tornberg          Jyväskylä                  4.44.57,1      84.23,4

MARATON N40

  1. Mari Blommendahl         Pieksämäki                 4.12.25,8

  2. Elke Nykänen             KPK24/7                    4.13.06,7       0.40,9

  3. Minna Matikainen         IMATRA                     4.31.36,9      19.11,1

  4. Titta Partganen          Imatra                     4.35.21,0      22.55,2

MARATON N50

  1. Niina Savolainen         RRR                        3.42.58,0

  2.  Vuokko Honkanen          RRR Rauhalahti Road Runne 4.01.31,1      18.33,1

MARATON HÖLKKÄ

  1. Samu Tuomaala             Keuruu                    3.56.00,5

  2. Taina Heiskala                                      4.21.31,7      25.31,2

  3. Kati Parkkonen                                      4.50.07,9      54.07,4

  4. Kai Kärkkäinen           Leppävirran kunta          4.59.01,6      63.01,1

  5. Helena Kesonen           Kuopio                     5.24.16,5      88.16,0


PUOLIMARATON (21,1 km)

PUOLIKAS M

  1. Mårten Priks             Pieksämäin Veikot          1.18.21,6

  2. Matti Liukkonen          Espoo                      1.19.46,3       1.24,7

  3. Eero Turkki              Rantasalmen Urheilijat     1.26.36,1       8.14,5

  4. Tuomo Saloranta          Hippoksen Maratonkerho     1.29.18,8      10.57,2

  5. Hannu-Pekka Vehmas       Siilinjärven Ponnistus     1.36.10,5      17.48,9

  6. Mika Siitari             Mikkeli                    1.40.24,9      22.03,3

  7. Harri Taskinen           Etelä-Savon Liikunta ry    1.54.23,9      36.02,3

Poisjääneet   2

  - 135.            Ville Pätynen            Stamina TC

  - 137.            Jussi Mynttinen          Rauhalahti Road Runners

PUOLIKAS M 40

  1. Timo Lehtola             Rauhalahti Road Runners    1.19.42,4

  2. Tuomo Pulkka             Vieremäen Koitto           1.22.47,7       3.05,3

  3. Jari Kinnunen            SuomRa                     1.28.58,4       9.16,0

  4. Timo Alanne              Mikkeli                    1.37.00,7      17.18,3

  5. Eero Ruotsalainen        RRR                        1.46.57,7      27.15,3

PUOLIKAS M50

  1. Ari Järveläinen          RRR                        1.30.05,6

  2. Pertti Ruokola           Suonenjoki                 1.32.16,8       2.11,2

  3. Ismo Kotijärvi           Lepu                       1.32.40,0       2.34,4

  4. Veza Lehtoaho            Pieksämäki                 1.33.14,1       3.08,5

  5. Ossi Manninen            Mäntylahden Veto           1.33.16,8       3.11,2

  6. Reino Pitkänen           Rauhalahti Road Runners    1.39.48,9       9.43,3

  7. Eero Karhula             Mikkelin Kilpa-Veikot      1.39.49,3       9.43,7

  8. Timo Kumlin              Rauhalahti Road Runners    1.40.53,3      10.47,7

  9. Risto Taskinen           RRR                        1.42.45,0      12.39,4

10. Vesa Väisänen            Kuopio                     1.43.12,5      13.06,9

11. Eero Rytkönen            Vieremän Koitto            1.46.01,9      15.56,3

12. Ari Niemi                Suomussalmen Rasti         1.52.03,5      21.57,9

13. Timo Räsänen             Varkaus                    1.53.08,9      23.03,3

14. Veikko Myyryläinen       Joroisten Urheilijat       1.53.29,9      23.24,3

15. Mika Norrman             Leppävirta                 2.01.35,1      31.29,5

16. Ilkka Martikainen        OP Lemi                    2.04.21,4      34.15,8

17. Seppo Tornberg           Pirkkala                   2.13.59,1      43.53,5

18. Simo Savolainen          Kuopio                     2.46.18,9      76.13,3

Poisjääneet   3

  - 151.            Vesa Hotokka             Team Jumi Mikkeli

  - 160.            Juha Sikanen             Karttulan Urheilijat

  - 163.            Risto Taskinen           Rauhanlahti Road Runners

PUOLIKAS M60

  1. Jukka Kauppila           Oulun NMKY                 1.19.17,6

  2. Hannu-Pekka Kauppinen    Mäntylahden Veto           1.40.09,9      20.52,3

  3. Harri Koponen            Kuvansin Kuohu             1.43.29,4      24.11,8

  4. Pauli Pehkonen           Sweco                      1.45.50,6      26.33,0

  5. Taisto Kumpula           Parikkala                  1.51.38,4      32.20,8

PUOLIKAS M70

  1. Veikko Kosonen           Parikkala                  1.42.54,6

  2. Matti Suihkonen          RRR                        1.56.05,3      13.10,7

  3. Lasse Tolonen            Myrskylän myrsky           2.05.06,1      22.11,5

  4. Kaino Kähkönen            Pieksämäki                2.54.50,6      71.56,0

PUOLIKAS N

  1. Anni Hemminki            Tapsan Mökit               1.26.48,7

  2. Elli Hemminki            Tapsan Mökit               1.27.31,0       0.42,3

  3. Maarit Tolvanen          Joinsuun Kataja            1.28.14,0       1.25,3

  4. Salla Riikonen           Leppävirran Viri           1.38.19,0      11.30,3

  5. Piia Puustinen                                      1.40.11,1      13.22,4

  6. Tarleena Korhonen        Kuopio                     1.46.28,7      19.40,0

  7. Marika Kurri                                        1.48.39,9      21.51,2

  8. Satu Lasarov             Kuopio                     1.53.58,3      27.09,6

  9. Noora Kurri                                         1.54.22,1      27.33,4

10. Anniina Kaasinen         Helsinki                   1.56.33,7      29.45,0

11. Krista Vainikainen       Military Fitness           1.57.53,0      31.04,3

12. Katri Juntunen                                      2.11.48,8      45.00,1

13. Anne Lampilehto          Su-41                      2.14.02,0      47.13,3

Keskeyttäneet   2

  - 167.            Jenni Koho               Vieremäin Koitto

  - 201.            Virve Sihvola            RRR

PUOLIKAS N40

  1.  Laura Liitsalo           Leppävesi                 1.38.45,1

  2.  Sanna Honkonen           Kyky                      1.43.49,0       5.03,9

  3.  Paula Pesonen            Joroisten Urheilijat      1.52.19,4      13.34,3

  4.  Tiina Kerminen          Poleeni                    1.55.46,3      17.01,2

  5.  Tuija Vähätiitto                                   2.03.02,6      24.17,5

  6.  Maisa Vehkonen                                     2.05.21,7      26.36,6

  7.  Kaisa Alanne             Mikkeli                   2.14.03,5      35.18,4

PUOLIKAS N50

  1. Elisabeth Järveläinen    RRR                        1.47.06,0

  2. Taina Kolari             JorSK                      2.02.02,8      14.56,8

  3. Tytti Voutilainen        Mikkelin Kilpa-Veikot      2.05.29,9      18.23,9

  4. Raili Leikas             Mikkelin Kilpa-Veikot      2.05.38,9      18.32,9

  5. Tarja Puukko                                        2.24.32,6      37.26,6

  6. Maija Marin                                         2.28.02,1      40.56,1

PUOLIKAS N60

  1. Elina Mykkänen           RRR                        1.55.20,4

  2.  Marja-Leena Venäläinen  Iisalmi                    2.07.13,4      11.53,0

  3. Riitta Tarvus            Pieksän Latu ry            3.44.46,2     109.25,8

Poisjääneet   1

  - 230.             Anna Kyppö               Vaajakosken kuohu

PUOLIKAS HÖLKKÄ

  1. Tomi Räsänen             TT Aquaterra               1.34.44,0

  2. Timo Laamanen            Mikkelin Maratonsepot      1.39.20,7       4.36,7

  3. Tommi Nieminen           Kuikan Kisailijat          1.39.39,3       4.55,3

  4. Paavo Tarvus             Kuopio                     1.43.54,4       9.10,4

  5. Reijo Lundberg           Hankasalmen Hanka          1.45.18,3      10.34,3

  6. Jaakko Koponen                                      1.49.00,8      14.16,8

  7. Pasi Hynninen            Varkaus                    1.51.01,2      16.17,2

  8. Aki Ruuska               Muurame                    1.54.28,7      19.44,7

  9. Satu Rahkonen                                       1.57.32,1      22.48,1

10. Marikki Niivuori                                    1.58.10,2      23.26,2

11. Anne Rautio              Mikkeli                    1.58.22,9      23.38,9

12. Matti Laitinen           Turun Latu                 1.58.37,4      23.53,4

13. Merja Rämänen                                       2.01.01,3      26.17,3

14. Kaisa Lundberg           Hankasalmen Hanka          2.04.49,9      30.05,9

15. Olli Olanterä            Helsinki                   2.07.14,9      32.30,9

16. Tuuli Olanterä           Helsinki                   2.07.15,2      32.31,2

17. Paula Ylönen             Crossfit Pieksämäki        2.12.42,2      37.58,2

18. Maria Hänninen                                      2.15.06,1      40.22,1

19. Anna-Tuulikki Siikanen                              2.17.21,5      42.37,5

20. Pia Ahonen                                          2.17.21,9      42.37,9

21. Juha Vimpari             Jyväskylän Latu            2.31.16,6      56.32,6


10 KM

KYMPPI MIEHET

  1. Janne Jokinen            Vaajakosken Kuohu            34.40,6

  2. Lauri-Aleksi Laitinen    MH                           35.45,4       1.04,8

  3. Harri Koponen            RRR                          36.14,5       1.33,9

  4. Jukka Vartiainen         Rauhalahti Road Runners      39.04,1       4.23,5

  5. Samu Nerg                Jyväskylän Kenttäurheilija   39.10,9       4.30,3

  6. Jukka Merikanto          Hankasalmi                   40.21,5       5.40,9

  7. Innar Sepp               Saaremaa JK Sarma            40.29,1       5.48,5

  8. Jyri Junnilainen         Pieksämäki                   44.54,4      10.13,8

Poisjääneet   1

  - 270.            Tuomas Oravainen

KYMPPI NAISET

  1. Suvi Miettinen           Turun Toverit                38.34,9

  2. Pia Ross                 RRR                          41.54,9       3.20,0

  3. Riikka Kilpeläinen       VarkKV                       42.20,2       3.45,3

  4. Minna Taisra             Suomussalmen Rasti           48.20,5       9.45,6

  5. Kati Hakkarainen         RRR                          57.53,7      19.18,8

  6. Marja Orbinski           Pieksämäki                 1.05.57,1      27.22,2

  7. Merja Korhonen           RRR                        1.12.01,3      33.26,4

Poisjääneet   3

  - 281.            Tiina Nuutinen           Siilinjärven Hiihtoseura

  - 283.            Kristiina Halonen        RRR

KYMPPI HÖLKKÄ

  1. Ari Putkonen             Jäppilän Urheilijat          45.20,1

  2. Laura Flöjt-Leinonen     Kajaani                      46.38,0       1.17,9

  3. Petri Nykänen            Kojamoveljet                 46.43,0       1.22,9

  4.  Mikko Mänttäri           Hippoksen Maratonkerho      48.13,7       2.53,6

  5. Jukka Pulkkinen          Kojamoveljet                 49.01,0       3.40,9

  6. Tapio Valtonen           Siipo                        49.26,4       4.06,3

  7. Aki Ahola                                             49.53,3       4.33,2

  8. Liisa Haikonen           Mikkeli                      51.29,1       6.09,0

  9. Minna Leppinen           Suonenjoki                   53.41,1       8.21,0

10. Heikki Id                Pouke                        54.03,0       8.42,9

11. Janne Kuisma              Poleeni                     57.09,1      11.49,0

12. Juha Nevala              PVJJK                        57.27,1      12.07,0

13. Susanna Kokki                                         57.47,1      12.27,0

14. Antti Kivimäki           Pieksämäen Kristillisdemok 1.01.40,4      16.20,3

15. Hanna Janhonen                                      1.02.07,9      16.47,8

16. Maili Argillander        Kuopio                     1.02.17,5      16.57,4

17. Jari Moilanen            ZukeTeam                   1.02.51,5      17.31,4

18. Tuula Vahtermo            Poleeni                   1.02.52,3      17.32,2

19. Antti Leinonen           MaastoMarsut               1.02.55,5      17.35,4

20. Päivi Majoinen            Poleeni                   1.03.30,6      18.10,5

21. Aada Nevala              Mikkeli                    1.04.19,5      18.59,4

22. Johanna Nevala           Montaasi                   1.04.46,1      19.26,0

23. Veera Kokkonen                                      1.04.46,9      19.26,8

24. Jari Tuononen             Poleeni                   1.07.41,7      22.21,6

25. Irene Kalliokoski         Poleeni                   1.32.57,1      47.37,0

26. Satu Radcliffe            Poleeni                   1.32.57,6      47.37,5

27. Heli Auranen              Poleeni                   2.04.58,3      79.38,2

Poisjääneet   6

  - 291.            Piia Säpyskä-Hietala      Poleeni

  - 301.            Mika Nykänen             Porsaskosken Kuohu

  - 306.            Casper Nykänen           Porsaskosken Kuohu

  - 313.            Jyri Eskelinen           Mikkeli

  - 318.             Maria Kivimäki

  - 319.            Kari Köninki              Poleeni

KYMPPI N/M15

  1. Joonas Merikanto         Hankasalmi                   43.27,1

  2. Lauri Nyrhinen           Pieksämäki                   50.21,6       6.54,5

  3. Julia Putkonen           Jäppilän Urheilijat          50.22,2       6.55,1

KYMPPI N/M19

  1. Aada Miskala             Mikkelin KilpaVeikot         45.22,3

  2. Siiri Virransola         RRR                          45.25,9       0.03,6

  3. Sini Liimatainen         Pieksämäki                 1.11.14,0      25.51,7


LASTEN MINIHÖLKKÄ

Tytöt ja pojat 7-9 v.

  1. Jaro Makkonen            KuPs                          2.42,6

  2. Jussi Kalilainen                                       3.00,1       0.17,5

  3. Viljo Pätynen            Kortepohjan koulu             3.16,5       0.33,9

  4. Matias Orbinski          Pieksämäen veikot             3.21,6       0.39,0

  5. Nuutti Makkonen          KuPs                          3.31,0       0.48,4

  6. Toivo Makkonen                                         4.50,9       2.08,3

  7. Elise Eronen             Kuopio                        8.18,3       5.35,7

Tytöt ja pojat 11 v.

  1. Leevi Pätynen            JJK                           5.54,6

Tytöt ja pojat 13 v.

  1. Paavo Alanne             Mikkeli                       8.54,2

  2. Iida-Emilia Karhula      Mikkelin Hiihtäjät            9.28,7       0.34,5

  3. Riikka Rytkönen          Vieremäin Koitto             11.35,4       2.41,2