Tulokset

Muut vuodet täältä

Other years here

 

OSMON KYMPPI (10km)

   

Miehet Kymppi (10km) 

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Teemu Toivanen       Leppävirran Viri     00:32:25

       2         Jami Tirkkonen        Keiteleen Kunto     00:34:02

       3         Juha Nyyssönen      Kylmäkosken Veikot    00:34:18

       4         Jarmo Rissanen       Paxi running team    00:34:40

       5           Jere Rossi           Joutsan Pommi      00:34:56

       6       Lauri-Aleksi Laitin         Maavesi         00:35:34

       7           Jorma Svenn                             00:36:04

       8        Petteri Nissinen       Joensuun Kataja     00:36:05

       9           Timo Eronen      Joroisten urheilijat   00:36:48

      10            Samu Nerg     Jyväskylän Kenttäurheilij00:37:15

      11         Ari Järveläinen             RRR           00:38:41

      12          Tuomo Toivari                            00:41:52

      13          Saku Pelkonen    Virtasalmen Urheilijat  00:44:00

      14           Jere Jäntti                             00:44:53

      15          Kari Valkonen     Konneveden Urheilijat  00:48:12

      16         Hannu Tiusanen      Kangasniemen Kalske   00:48:36

      17         Kalle Sumelles        MEJ, Jyväskylä      00:54:43

      18          Esa Ojakaski                             00:55:14


Miehet 19 Kymppi (10km)

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Antti Järvenpää        Savon Suunta       00:37:37

       2         Ilari Nissinen        Joensuun kataja     00:38:38

       3          Aku Heiskanen      Jäppilän Urheilijat   00:39:59

       4         Samuli Kovanen   Jyväskylän Kenttäurheilij00:45:15

   

Miehet 15 Kymppi (10km)

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Juuso Lampinen     Mikkelin Kilpa-veikot  00:42:35

       2        Tomi Lyytikäinen  Siilinjärven Hiihotseura 00:46:52

       3         Saku Toikkanen    Rautalammin urheilijat  00:52:18


Naiset Kymppi (10km)

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1        Pauliina Oksanen  Jyväskylän Kenttäurheilij00:38:48

       2          Terttu Lappi       Kangasniemen Kalske   00:41:35

       3          Anna Toljamo              HaKi           00:44:01

       4          Outi Valkonen     Konneveden Urheilijat  00:44:47

       5       Elizabeth Järveläin           RRR           00:44:56

       6         Johanna Hoffren  Maaningan Mahti  00:47:01

       7           Mari Sarin      Tampereen Maratonklubi  00:54:02

       8       Minna Marjaana Nurmela                      00:54:51


Naiset 19 Kymppi (10km)

       1        Maija Kuivalainen     Golden Riders ry     00:47:07

       2        Siiri Virransola            LL-89          00:49:22

       3          Suvi Pelkonen              ViU           00:55:42

       4         Petra Jaatinen                            01:10:45


Naiset 15 Kymppi (10km)

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1        Senni Virransola            LL-89          00:44:01

       2         Emilia Silkkola   Rautalammin Urheilijat  00:50:21

       3       Hanna-Sofia Karhula         Mikkeli         00:57:53

       4          Emma Maaranen             PiVe           01:02:04

  

Hölkkä M Kymppi (10km)

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Jouko Laitinen            Maavesi         00:41:26

       2          Marko Lasarov            Kuopio          00:43:27

       3          Niko Koukkari                            00:43:37

       4          Petri Nykänen         Kojamoveljet       00:44:54

       5       Jarmo Saastamoinen          Kuopio          00:46:51

       6         Matti Suihkonen             RRR           00:48:05

       7         Antti Leinonen       Kurranperän kumu     00:58:24

       8          Juha Korhonen                            00:59:47

       9          Juuso Sutinen            Varkaus         01:02:59

      10       Kaino Kalervo Kähkö       Pieksämäki        01:06:03


Hölkkä N Kymppi (10km)

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Salla Pitkänen                            00:47:12

       2         Merja Valkonen         Team Valkonen      00:48:16

       3       Kaisuleena Leppänen  Mikkelin Kilpa-Veikot  00:51:43

       4           Eija Meklin                             00:53:12

       5          Satu Lasarov             Kuopio          00:53:19

       6           Tiina Lähde                             00:53:57

       7        Pia Rask-Jussila    Toholammin Urheilijat  00:54:42

       8          Raili Leikas             Mikkeli         00:55:27

       9          Saila Jaakola            Kuopio          00:58:17

      10         Helena Pesonen                            00:59:41

      11         Sari Teittinen          Pieksämäki        01:00:56

      12         Veera Kokkonen                            01:02:38

      13         Hanna Janhonen                            01:02:38

      14         Salla Kokkonen                            01:06:39

      15         Sonja Kokkonen                            01:06:39

      16          Anna Avonius                             01:07:16

      17         Paula Korhonen                            01:08:40

      18          Heli Soininen      Crosfit Pieksämäki    01:10:56

      19        Johanna Salkosalo    CrossFit Pieksämäki   01:10:57

      20        Heidi Hallikainen                          01:14:08

      21         Maria Väätäinen                           01:14:09



OSMON PUOLIKAS (21 km) 

 

Miehet puolimaraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Jyrki Ruohomäki     Keuruun Kisailijat    01:15:02

       2          Arttu Kärkiö         Keiteleen Kunto     01:15:04

       3          Kalle Kulmala      Keuruun Kisailijat    01:15:22

       4           Risto Mägi          Untamon Urheilu     01:15:57

       5          Olli Hiltunen    Varkauden Kenttä-Veikot 01:18:40

       6           Juho Rönkkö         Vieremän Koitto     01:20:44

       7          Juuso Jänkälä                            01:25:16

       8         Kaarel Pilsikov                           01:26:57

       9        Timo Korkalainen       Joensuun Kataja     01:27:52

      10        Jarkko Pakarinen   Joroisten Sporttiklubi  01:28:48

      11         Jani Vaheristo             KoVa           01:28:53

      12           Sami Vuori              Kuopio          01:29:13

      13          Janne Bonden             Nastola         01:30:29

      14         Kimmo Anttonen              RRR           01:31:40

      15         Jukka Hänninen      Vihtavuoren Pamaus    01:33:25

      16          Kari Anttonen       Empatiaveljet ry     01:33:42

      17         Jussi Mynttinen    Kuopion pyöräilyseura  01:37:46

      18        Janne Hämäläinen                           01:39:54

      19         Riku Välivaara          Mä en jaksa       01:46:54

      20         Antti Puupponen           Laukaa          01:48:51

      21        Jyri Junnilainen         Pieksämäki        01:50:47

      22          Kari Väisänen              VR            01:54:05


Miehet 40 puolimaraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1          Lauri Friari      Mikkelin Kilpa-veikot  01:17:48

       2           Jari Lahti        Keuruun Kisailijat    01:22:27

       3         Jouni Miettinen         Kuntokonnat       01:22:43

       4         Seppo Puttonen   Jyväskylän Kenttäurheilij01:24:48

       5          Timo Kokkonen         Koidulan Veto      01:26:20

       6         Jukka Eskelinen      Vaajakosken Kuohu    01:26:37

       7          Vesa Hotokka        Team Jumi Mikkeli    01:30:32

       8           Timo Kumlin     Rauhalahti Road Runners 01:35:38

       9            Ari Saksa                              01:39:12

      10           Janne Natri             Joensuu         01:42:22

      11          Toni Tiainen               LUM           01:47:39

      12           Lasse Saari           Mä En Jaksa       01:52:56

      13        Timo Saavalainen           OT-120          01:55:17


Miehet 50 puolimaraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1          Kari Lehkonen     Mikkelin Kilpa-Veikot  01:21:37

       2         Tapio Tikkanen    Varkauden Kenttä-Veikot 01:27:25

       3         Ismo Kotijärvi    Leppävirran Urheilijat  01:28:19

       4          Juha Putkonen     Mikkelin Kilpa-Veikot  01:33:43

       5         Hannu Makkonen              GTK           01:37:52

       6          Eero Karhula             Mikkeli         01:38:47

       7           Vesa Lehto            Pieksämäki        01:39:22

       8         Veijo Karhunen          Terässiilit       01:46:44

       9         Tarmo Kinnunen        Suolahden Urho      01:49:53

      10        Reijo Saavalainen           Otava          01:57:27

      11            Mika Hasu            Suppaketut        02:05:35

      12         Teuvo Pöntynen    Rautalammin Urheilijat  02:36:02

  

Miehet 60 puolimaraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1        Markku Paukkonen   Leppävirran Urheilijat  01:30:46

       2          Pekka Sikanen          Leppävirta        01:32:05

       3          Timo Lehtinen            Valtra          01:43:20

       4        Raimo Simanainen      Juuan Urheilijat     01:43:31


Naiset puolimaraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1          Minna Leikas      Mikkelin Kilpa-Veikot  01:31:48

       2         Laura Korhonen            Kuopio          01:37:49

       3         Piia Puustinen              RRR           01:39:10

       4          Sanna Winter               RRR           01:44:08

       5          Niina Raunio           Pieksämäki        01:51:30

       6          Marja Rämänen            Palokka         01:52:06

       7           Tiina Lyyra     Rakennusliike Seiska Oy 01:57:11

       8         Saara Putkonen                            01:59:55

       9        Paula Paavilainen          Kuopio          02:05:20

      10          Satu Tiainen               LUM           02:05:38

      11         Marita Hyttinen                           02:07:54

      12        Elina Viljakainen                          02:09:51

      13          Mira Aittala                             02:34:09


Naiset 40 puolimaraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Anne-Marja Nerg       Kuopion Reipas      01:51:09

       2        Hannele Heikkilä             LUM           01:51:10

       3         Sari Matilainen   Joroisten Sporttiklubi  01:51:40

       4          Greta Malkki     Leppävirran Urheilijat  01:59:29

       5         Mirkka Koponen              RRR           02:00:30

       6           Jaana Kilpi             Kuopio          02:00:32

       7          Arja Liinamaa     Loma-Rantalan huvilat  02:05:38

       8         Tuula Romppane                            02:27:06

       9         Tarja Koskimaa                            02:27:06

      10         Päivi Björninen                           02:30:21


Naiset 50 puolimaraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Tuula Saksanen            Mikkeli         01:47:09

       2         Riitta Korhonen    Karttulan Urheilijat   01:50:21

       3         Seija Järvisalo                           01:56:47

       4         Elina Mykkänen        Kuopion Reipas      01:56:58

       5         Riitta Halonen            Mikkeli         02:06:42

       6          Päivi Koponen          Kutemajärvi       02:07:15

       7        Tytti Voutilainen   Mikkelin Kilpaveikot   02:10:43


Hölkkä M puolimaraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1          Timo Lehtola             Kuopio          01:27:36

       2        Janne Hämäläinen         Leppävirta        01:40:24

       3          Aimo Nykänen               VR            01:44:32

       4          Sami Kontturi           Prosauna         01:49:48

       5         Janne Tepponen          Kuntokonnat       01:51:43

       6          Harri Koponen           Joroinen         01:51:56

       7        Paavo Holopainen     Pieksämäen Tsemppi    01:52:40

       8          Mika Normman           Leppävirta        01:58:02

       9           Tatu Ruoho              Varkaus         01:59:33

      10           Timo Mouhu            Mäntyharju        01:59:40

      11          Tuomas Kangas           Pyhäjoki         02:01:01

      12          Olli Olanterä           Helsinki         02:02:52

      13          Jukka Rauhala            Mikkeli         02:15:10

      14           Olli Suonne         SpoVe Helsinki      04:27:55


Hölkkä N puolimaraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1          Ida Laitinen           Pieksämäki        01:46:36

       2         Tiina Heinonen          Pieksämäki        01:52:20

       3          Kati Korhonen           Jyväskylä        01:55:24

       4         Päivi Anttonen        Suolahden Urho      01:57:46

       5         Tuuli Olanterä           Helsinki         02:02:52

       6          Anu Moilanen             Laukaa          02:02:57

       7         Tuija Pakarinen         Siilinjärvi       02:05:20

       8         Minna Koskinen                            02:07:54

       9          Päivi Rauhala            Mikkeli         02:11:30

      10       Hanna-Reetta Viirre         Varkaus         02:11:46

      11          Eija Halonen             Varkaus         02:15:03

      12           Tytti Saksa        Tallinmäen dynamo    02:15:38

      13           Tiina Räihä             Kuopio          02:20:14

      14         Kaisa Väätäinen                           02:30:21



OSMON MARATON (42 km)


Miehet maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1           Antti Jääskeläinen    Jäppilän Urheilijat   02:55:20

       2           Timo Vuolle         Patiskan Taimi      02:56:58

       3           Sami Kunttu             Mikkeli         03:22:24

       4         Kimmo Lähteinen      Saarijärvi/Häjyt     03:23:57

       5          Jari Juurela            Outokumpu        03:28:25

       6          Timo Laamanen            Mikkeli         03:58:49

       7        Kalevi Saukkonen    VSVU           07:21:13


Miehet 40 maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1          Petri Malkki               RVS           04:42:22


Miehet 45 maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Kimmo Pulkkinen           Mikkeli         02:59:00

       2           Jouko Behm                LUM           03:20:36

       3          Juha Latvala               AA            03:39:31

       4          Pekka Rönkkö         Vieremän Koitto     03:41:13

       5          Juha Veinola          Kruunupuisto       03:55:04

       6          Esa Makkonen           Punkaharju        03:55:04

       7          Jussi Auvinen              RVS           04:42:22

  

Miehet 50 maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1          Arto Näsänen         Joensuun Kataja     03:13:26

       2           Timo Ahonen           Siilinjärvi       03:30:36

       3          Pauli Eronen               VR            03:32:45

       4           Seppo Veid        Laukaan Urheilijat    03:36:29

       5           Jari Tiimo           Kaukaan Lyly       04:34:21

       6       Kyösti Jormanainen          Joensuu         05:55:53

  

Miehet 55 maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Hannu Kuosmanen   Mäntylahden Veto,MänVe  03:22:49

       2          Unto Juutinen    Rauhalahti Road Runners 03:28:52

       3        Jouni Karjalainen          Nurmes          03:36:50

       4        Tommi Poskiparta         YIT-Runners       03:57:32

    

Miehet 60 maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1        Antero Lintulahti     Saunatalo Orivesi    03:53:19

       2          Paavo Pajunen            Mikkeli         03:54:39

       3         Esko Pulkkinen            Makkola         03:58:26

       4          Matti Raunio           Kuntokonnat       04:27:25

       5         Erkki Hiironen    Jyväskylän Ravipalvelu  05:53:03


Miehet 65 maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1           Tenho Isola     Rauhalahti Road Runners 03:57:04

       2          Hannu Kosonen     Kerimäen Kuntoilijat   04:04:31

       3         Heikki Koskinen        Lappeenranta       04:11:28

       4           Reijo Tuomi      Saarijärven Pullistus  04:22:46


Miehet 70 maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Pentti Koskela         AMC Rovaniemi      05:45:35


Naiset maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1       Laura Flöjt-Leinone  Kajaanin Suunnistajat  04:36:59

       2          Iina Honkanen           Häjyt ry         05:18:22


Naiset 40 maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1        Niina Savolainen             RRR           04:16:51

       2        Kirsi Piiparinen   Leppävirran Urheilijat  04:24:45


Naiset 50 maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1        Ritva Viljakainen          Mikkeli         03:47:12

       2          Maire Rönkkö               RRR           04:01:42


Hölkkä M maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1         Martti Keinänen           Kuopio          04:51:14

       2         Simo Savolainen           Kuopio          06:01:42


Hölkkä N maraton

     Sija             Nimi                  Seura            Tulos

       1        Sanna Rantalainen          Mikkeli         03:59:42

       2        Sari Vepsäläinen    Noljakan Nylkyttäjät   04:45:10

       3          Irja Liimatta          Kontiolahti       05:25:28


   

OSMON MINIHÖLKKÄ (n. 1-3 km)


Pojat 7 vuotta (0,7 km)

  1. 1)Jalo Makkonen, Kuopion Reipas, 3.00

  2. 2)Ahti Suikki, Juvan urheilijat, 3.16

  3. 3)Nuutti Makkonen, Kuopion Reipas, 4.58


Tytöt 7 vuotta (0,7 km)

1) Sanni Järvinen, 3.08


Pojat 9 vuotta (0,7 km)

1) Onni Valo, 2.52


Tytöt 9 vuotta (0,7 km)

  1. 1)Inka Toikkanen, 3.07 

  2. 2)Isla Kinnunen, 3.11

  3. 3)Siiri Leinonen, 3.26


Tytöt 11 vuotta (1,4 km)

  1. 1)Iida-Emilia Karhula, 6.39

  2. 2)Noora Leinonen, 7.34


Tytöt 13 vuotta (2,1 km)

1) Aada Miskala, Mikkelin Kilpaveikot, 8.22

41. Osmon Superhölkkä 5.10.2014

© Osmotex Oy        Sivuston toteutus: MKJ

Taas on yksi juoksutaival takana ja hyvin meni. Keli suosi ja mieli iloitsi!

Maalin saavutti 238 juoksijaa, toisilla oli kiireempi, kuin toisilla...


KIITOS kaikille OSALLISTUJILLE ja TALKOOVÄELLE!


- Tuloksiin liittyvät huomautukset sähköpostilla osoitteeseen info (a) osmotex .com

  1. -Tulokset voi ladata alla olevia paremmin asemmoituna pdf-tiedostona TÄÄLTÄ.

Annathan palautetta! http://tinyurl.com/6982kax

Osallistu keskusteluun!