Tulokset

Muut vuodet täältä

Other years here

 

OSMON KYMPPI (10.5km)

   

Miehet Kymppi (10.5km) 

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Marko Partanen  Keuruun kisailijat  00:36:01

2 Samu Nerg   Jyväskylän Kenttäurheilijat 00:37:32

3 Lauri-Aleksi Laitinen  Maavesi   00:39:48

4 Keijo Pulkkinen  Pieksämäki   00:40:01

5 Ari Kuvaja   -    00:42:12

6 Kari Köninki   Pieksämäki    00:42:49

7 Sami Sabour   Jyväskylä   00:44:27

8 Pasi Kovanen   Pieksämäki   00:55:07

9 Janne Poikselkä  -    00:56:21

10 Juuso Sutinen Varkaus -    00:59:24


Miehet 19 Kymppi (10.5km)

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Aku Heiskanen  Jäppilän Urheilijat  00:41:09

2 Samuli Kovanen  JKU    00:46:31

   

Miehet 15 Kymppi (10.5km)

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Juuso Lampinen  Mikkelin kilpaveikot  00:45:45

2 Touko Rauhala  Pieksämäki   00:52:26

3 Jimi Roos   Mikkelin kilpaveikot  00:57:54


Naiset Kymppi (10.5km)

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Suvi Miettinen  Turun urheiluliitto  00:37:47

2 Satu Soivanen Mikkelin  Kilpa-Veikot   00:43:09

3 Kirsti Ilomäki   Valkeakosken haka  00:43:14

4 Pauliina Pietikäinen  Kontiolahti   00:43:15

5 Taru Laitinen   Savonlinnan riento  00:46:39

6 Greta Malkki   Lepu    00:51:32

7 Kaisuleena Leppänen  Mikkelin Soutajat  00:52:04

8 Mariia Toivakka  Leppävirta   01:00:12

9 Elina Virtanen   Nyrölän Naseva  01:02:40

10 Sara Hernando  Barcelona   01:04:03


Naiset 15 Kymppi (10.5km)

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Elsa Heinikainen  Mikkelin kilpaveikot  00:47:28

2 Elina Nieminen  Suolahden Urho  00:48:35

3 Rosa-Maria Hämäläinen Suolahden Urho  00:48:39

4 Senni Virransola  KHC-ringette, Kuopio 00:50:48

5 Siiri Virransola  KHC-ringette, Kuopio 00:55:15

6 Emma Maaranen  PiVe    01:03:48


Hölkkä Miehet (10.5km)

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Jouko Laitinen  Maavesi   00:45:14

2 Toni Heiskanen  Jäppilä    00:51:29

3 Jari Rauhala   Pieksämäki   00:52:45

4 Tapio Virransola  KHC-ringette, Kuopio 00:55:16

5 Sami Hänninen  Las Warkaus   00:55:37

6 Pekka Hiltunen  Imatra    00:57:18

7 Antti Kivimäki  Pmk:n Kristillisdemokraatit 01:04:01

8 Pekka Kosunen  Pieksämäki   01:05:35

9 Kimmo Saikkonen  Kuntokonnat   01:06:54

10 Jarmo Eskelinen  -    01:08:46

11 Kaino Kalervo Kähkönen Pieksämäki   01:09:09

12 Juha Korhonen  Pieksämäen tsemppi  01:11:48

  

Hölkkä Naiset (10.5km)

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Merja Valkonen  Kommin Kummit ry  00:51:07

2 Laura  Flöjt-Leinonen  -    00:54:58

3 Aija Puranen   Kotalahti   01:01:00

4 Anni-Kaisu Untila  Imatra    01:01:10

5 Mirkka Hänninen  Varkaus   01:03:29

6 Sari Essayah   Lapinlahden Veto  01:04:01

7 Anita Hyttinen  Kuntokonnat  01:06:13

8 Mari Poikselkä  Kunnon Reippailijat  01:06:56

9 Mari Räsänen   Joroisten Sporttiklubi  01:09:06

10 Piia Heiskanen  Pieksämäki   01:09:09

11 Hanna Remes   Pieksämäki   01:09:10

12 Hanna Östman  Varkauden Maratonkoulu 01:09:29

13 Korhonen Paula  Pieksämäen Tsemppi  01:11:47

14 Anna Mari Venäläinen Oma kamp. (Kirkon ulk.apu) 01:18:36



OSMON PUOLIKAS (21 km) 

 

Miehet puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Kimmo Randelin  Iisalmen Visa   01:09:09

2 Teemu  Toivanen  Leppävirran Viri  01:09:54

3 Antti Nisonen   Mikkelin kilpaveikot  01:16:58

4 Tero Korhonen  Mikkelin kilpaveikot  01:19:40

5 Jussi Pietikäinen  Kontiolahti   01:22:44

6 Jukka Turunen  Laukaa    01:25:58

7 Pasi Hynninen   Rantasalmen urheilijat 01:27:41

8 Kaarel Pilsikov  Mikkeli   01:29:27

9 Tuomas Virtanen  Nyrölän Naseva  01:31:19

10 Jarkko Pakarinen  Joroisten Sporttiklubi  01:32:12

11 Anttonen Kimmo  KUTU Triathlon  01:33:45

12 Kari Anttonen   FIRMA   01:34:22

13 Jani Vaheristo   KoVa    01:34:58

14 Ville Pätynen   Stamina TC   01:37:28

15 Teemu Putkonen  Turku    01:39:40

16 Antti Puupponen  Laukaa    01:45:40

17 Timo Laamanen  Mikkeli   01:45:42

18 Kimmo Kuronen  Kuopio   01:52:07

19 Paavo Holopainen  -    02:03:23

20 Henri Laitinen   Kuopio   02:08:45

21 Mika Norrman  Leppävirta   02:16:57


Miehet 40 puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Matti Lehtonen  Vaajakosken Kuohu  01:18:15

2 Jukka Eskelinen  Laukaa    01:26:13

3 Vesa Hotokka   Team Jumi Mikkeli  01:31:16

4 Seppo Puttonen  JKU    01:32:56

5 Eero Ruotsalainen  -    01:36:34

6 Jari Heikkinen   Tieto-Jarkka Oy  01:37:40

7 Jukka Pulkkinen  Rauhalahti Road Runners 01:39:25

8 Tero Haikonen  Maanrakennus Tourunen Oy 01:41:15

9 Sami Jokiniemi  Pieksämäki   01:41:32

10 Vesa Lehtonen  Vaajakosken Kuohu  01:44:00

11 Sami Kontturi   Varkaus   01:48:06

12 Jukka Heikkilä  Suolahti   02:17:03


Miehet 50 puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Ossi Manninen  Mäntylahden Veto  01:27:08

2 Toivo Pelkonen  Polvijärven vauhti  01:28:02

3 Vesa Lehto   Pieksämäki   01:29:09

4 Timo Dyster   Mikkelin soutajat  01:30:39

5 Markku Lappi   Rantasalmi   01:30:48

6 Vesa Virtanen   Nyrölän Naseva  01:37:04

7 Eero Karhula   Mikkeli   01:39:30

8 Jouni Tervashonka  Kangasniemi   01:45:22

9 Aki Kutvonen   Kuvansin Kuohu  01:48:50

10 Tarmo Kinnunen  Suolahden urheilijat  01:50:37

11 Reijo Saavalainen  Otava    01:58:07

  

Miehet 60 puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Markku Paukkonen  Leppävirran urheilijat  01:25:55

2 Pertti Tuomainen  Leppävirran urheilijat  01:31:09

3 Pekka Sikanen  Leppävirta   01:33:23

4 Raimo Simonainen  Juvan urheilijat  01:41:50

5 Pentti Virmalainen  Vaajakosken Kuohu  01:42:29

6 Tuomo Vester   -    01:58:06

7 Kalervo Saastamoinen Mikkeli   02:04:05


Miehet 70 puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Niilo  Korhonen  -    02:08:34


Hölkkä Miehet puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Ossi Sippu   Kuntokonnat  01:35:33

2 Antti Turunen   Rajan Urheilijat  01:44:09

3 Pauli Saksanen  Mikkeli   01:44:52

4 Risto Jäppinen  Hanhasalmen Hanka  01:51:14

5 Janne Tepponen  Kuntokonnat   01:52:08

6 Olli-Matti Vanhatapio  Sammakonreisi Racing Team 01:55:47

7 Timo Mouhu   Mäntyharju   01:58:02

8 Juha Pekka Kovanen  -    02:00:07

9 Olli Olanterä Helsinki -    02:04:37

10 Ilidio Flores   Suolahden Urho  02:22:49

11 Olli Suonne   -    04:11:23

    

Naiset puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Eveliina Randelin  -    01:19:05

2 Eija Hartikainen  Mikkelin Kilpa-veikot 01:29:34

3 Tarja Masalin   Keuruun Kisailijat  01:32:17

4 Eriikka Koivisto  Pieksämäki   01:36:09

5 Marika Suvanen  Turku    01:39:15

6 Anniina Väisänen  Varkaus   01:40:41

7 Niina Valtonen  Siilinjärvi   01:45:43

8 Alma Rikkinen  Mikkelin kilpaveikot  01:51:26

9 Kati Puomilahti  Kuopio   01:52:04

10 Nora Salo   Kuopio   01:52:11

11 Tuija Pakarinen  Siilinjärvi   01:52:11

12 Anna-Mari Paldanius  Kuopio   01:55:46

13 Elina Niinimaa  Kuopio   01:55:47

14 Ritva Seppä   Pieksämäki   01:56:54

15 Minna Peltonen  Mikkeli   02:01:28

16 Aino Bäckman  Joensuu   02:13:38


Naiset 40 puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Päivi Juopperi   Mikkeli   01:39:32

2 Sari Matilainen  Joroisten Sperttiklubi  01:49:39

3 Teija Junninen-Jylhä  Rauhalahti Road Runners 01:51:14

4 Kirsi Vänttinen  Leppävirran Urheilijat 01:51:55

5 Johanna Lamminaho  Vuorelan Kunto  02:00:07

6 Tuula Paavilainen  Mikkeli   02:11:34

7 Satu Heikkilä   Suolahti   02:27:26


Naiset 50 puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Riitta  Korhonen  Karttulan urheilijat  01:46:03

2 Marja-Liisa Hyötyläinen Leppävirran urheilijat  01:59:54

3 Päivi Koponen  Kutemajärvi   02:08:34


Hölkkä Naiset puolimaraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Anu Moilanen   Laukaa    01:57:09

2 Sirpa Malinen   Joutsa    01:57:49

3 Tuula Saksanen  Mikkeli   01:59:56

4 Anne Tossavainen  Savonlinnan hiihtoseura 02:00:11

5 Sirpa Laitinen   Hankasalmi   02:02:27

6 Arja Korhonen  Vuorelan kunto  02:04:23

7 Titta Kettukangas  Juoksuaikaiset   02:05:00

8 Leena Huupponen  Team Squeezy Finland 02:08:03

9 Tiina Torvela   -    02:12:18

10 Milla Vilkman Kuopio -    02:16:44

11 Maija Marin   Oulu    02:16:57



OSMON MARATON (42 km)


Miehet maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Jorma Svenn   Kuopion Soutajat  02:46:25

2 Antti Jääskeläinen  Pieksämäen lukio  02:48:05

3 Niko Kilpeläinen  Mikkelin Snooker Club 03:09:18

4 Petri Partti   ESSHP    03:41:26

5 Juuso Lehtivarjo  Kuopio   03:51:38

6 Kalevi Saukkonen  Varsinaissuomen veteraaniu. 06:15:08

    

Miehet 40 maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Jouni Miettinen  Kuntokonnat   03:04:25

2 Jukka Hannuniemi  Automyynti M.Kontio 03:22:05

3 Veli-Pekka Ronkainen Siilinjärvi / Toivala  03:33:08

4 Aki Vilen   Mikkeli   03:52:42  

   

Miehet 45 maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Simo Turunen   MikkKV   02:53:57

2 Kimmo Pulkkinen  Mikkeli   03:05:41

3 Viaeeslav Smelepen  Pietari, Russia   03:09:08

4 Seppo Eronen   Toivola   03:25:09

5 Timo Tollola   Häjyt / Saarijärvi  03:25:33

6 Juha Valta   Rauhalahti Road Runners 03:25:42

7 Pekka Rönkkö   Vieremän koitto  03:48:39

8 Mika Pärepalo   Suonenjoki   04:11:47

  

Miehet 50 maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Hannu Kuosmanen  Mäntylahden veto  03:20:34

2 Kai Kräkin   Varkaus   03:23:45

3 Seppo Veid   Lauku    03:24:00

4 Jari Tiimo   -    04:25:18

5 Jouni Karjalainen  Nurmes   03:43:58

6 Pasi Manninen  Konneveden urheilijat 04:03:50

  

Miehet 55 maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Erkki Flöjt   Kainuun Kunto-Ässät  03:53:28

2 Veijo Karhunen  Terässiilit   03:54:43

3 Alpo Vornanen  Mäntylahden Veto  04:21:24

    

Miehet 60 maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Pentti Hämäläinen  Leppävirran Viri  03:42:21

2 Toivonen Harri  Häjyt    04:06:53

3 Heikki Koskinen  Lappeenranta   04:26:49

4 Erkki Hiironen  -    05:05:40

  

Miehet 65 maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Tenho Isola   Rauhalahti Road Runners 03:50:17

2 Hannu Kosonen  Kerimäen Kuntoilijat  03:57:37

3 Lasse Lappalainen  -    05:27:35


Miehet 70 maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Risto Hassinen  Joensuun Kataja  03:52:49

2 Pentti Koskela   AMC    05:22:40


Hölkkä Miehet maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Simo Kiiskinen  Selkien Sisu   03:11:56

2 Martti Keinänen  Kuopio   04:39:18

3 Maxi Kapanen  Savonlinna   03:52:11

4 Erkki Tanskanen  Mikkelin soutajat  03:58:55

5 Timo Heikkinen  -    04:29:04

6 Simo Savolainen  Kuopio   05:40:39

7 Keijo Kokkonen  -    05:59:57


Naiset maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Niina Savolainen  Rauhalahti Road Runners 03:47:59

2 Mira Makkonen  Liperin taimi   03:58:44

 

Naiset 40 maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Heli Lehtinen   Finish Maraton Runners 03:28:22

2 Marita Harju   Jyväskylä   03:37:18

3 Tuula Martiskainen  Polvijärven Vauhti  03:44:02

4 Elke Nykänen   Varkaus   03:56:45

5 Kirsi Piiparinen  Leppävirran Urheilijat 04:06:29

6 Arja Liinamaa   Medita Communication Oy 04:20:55


Naiset 50 maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Ritva Viljakainen  Esshp/Syke/Mikkeli  03:49:44

2 Tuuli Olanterä   Helsinki   04:07:05

3 Tytti Voutilainen  Mikkeli   04:43:22

   

Hölkkä Naiset maraton

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Sanna Rantalainen  -    03:54:12

2 Virpi Jyry   Helsinki   03:56:34

  

   

OSMON MINIHÖLKKÄ (n. 1-3 km)


Tytöt 7 (1 kierros)

Sija Nimi    Seura    Tulos

1 Siiri Leinonen   -    4,51

2 Rianna Pilsikov  -    8,39

  

Tytöt 9 (1 kierros)

1 Aino-Maria Tossavainen Savonlinnan Riento  4,20

2 Noora Leinonen  -    4,47

  

Tytöt 11 (2 kierrosta)

1 Eevi-Inkeri Tossavainen Savonlinnan Riento  8,13

2 Veera Leinonen  -    9,55

  

Tytöt 13 (3 kierrosta)

1 Anniina Kuvaja  Varkaus   11,37

2 Aada Niskala   -    11,42

  

Pojat 9 (1 kierros)

1 Arttu Kuvaja   Varkaus   4,44

  

Pojat 13 (3 kierrosta)

1 Lauri Tossavainen  Savonlinnan Riento  11,49

40. Osmon Superhölkkä 6.10.2013

© Osmotex Oy        Sivuston toteutus: MKJ

40-vuotis juhlajuoksu taivallettiin loistavan sään vallitessa ja tunnelma oli perinteisen rento. Maaliin eri matkoilta selvisi 223 kilpailijaa, joissa mukana oli myös aito jänis (etsi kuvasta).


KIITOS kaikille OSALLISTUJILLE ja TALKOOVÄELLE!


- Tuloksiin liittyvät huomautukset sähköpostilla osoitteeseen info (a) osmotex .com

- Selkeämmät tulokset voit ladata pdf-tiedostona TÄÄLTÄ.

  1. -Muistathan antaa palautetta tapahtumasta TÄHÄN.

Osallistu keskusteluun!